Cilt Bakım Uygulamaları

Cilt Bakım Uygulamaları

Vücudun en büyük organı, cilttir. Bu sebeple cildi korumak ve bakımını sağlamak öncelikli olarak sağlık için gereklidir. Vücudun genelini kapladığı için cilt pek çok çevresel faktörden etkilenmektedir. Güneşe maruz kalmanın, hava kirliliğinin, tozların yani dış etkenlerin cildi olumsuz etkilediğini biliyoruz.

Sadece çevresel koşullar mı olumsuz etkiliyor? Hayır. Bu etkenlerin yanında ciltte kalan makyaj kalıntıları cildi yıpratır. Hatta erken yaşlanmasına sebep olur. Gün içinde olumsuz koşullara sıklıkla maruz kalan bir ciltte gözlemlediğimiz şey, kirlerin gözeneklerin içine dolmasıdır. Bunlar cildin tıkanmasına sebep olur. Cilde yapışan kirler hatta yağlar, geniş gözeneklere sebep olur. Cilde bakılınca siyah noktalar görülür. Cilt bakımı ihmal edildiğinde ciltte lekelerin olduğu fark edilir. Bakımsız bir cilt de doğal olarak yorgun ve bitkin gözükür.

Cildiniz aslında yaşınızı söyler. Eğer cilt bakım uygulamaları ile bakım sağlanmazsa cildiniz bulunduğu yaştan daha ileriyi gösterebilir. Yani cildinizde erken yaşlanma dediğimiz belirtiler görünmeye başlar. Göz çevresinde de bunun izleri görülür. Yorgun ve bitkin bir görüntü oluşur.

Cildin yapısıyla alâkalı herhangi bir sorunun, mesela yıpranmanın ortadan kalkması ve yaşlanma belirtilerinin azalması için cilt bakım uygulamaları bir ihtiyaçtır.

Cilt Bakım Uygulamaları Her Yaşa Uygun Mudur?

Her yaşın ihtiyaçları nasıl ki farklıdır cildin de öyledir. Her yaşa ve her cilt tipine göre cilt bakım uygulamaları yapılır. Yaşları gruplara ayıracak olursak:

 • 20’li yaşlarda cilt bakımı
 • 30’lu yaşlarda cilt bakımı
 • 40’lı yaşlarda cilt bakımı

20’li yaşlara olan uygun bakım geleceğe yatırım içindir. An içinde sağlıklı ve canlı bir cilde sahip olursunuz.

30’lu yaşlarda kırışıklıklar görünmeye başlar. Çizgiler ortaya çıkar. Bu yönde bir bakım uygulanabilir.

40’lı yaşlarda ise artık hassaslık artar, cilde yaşlanmaya karşı özellikle dikkat edilmesi ve özen gösterilmesi gerekir.

Cilt Bakım Uygulamaları Hangi Cilde İyi Gelir?

Cildin sağlıklı görünmesi, cilde uygulanan doğru cilt bakım uygulamaları ile mümkündür. Doğru bakımla cilt sağlıklı bir görünüme kavuşur. Bunun anlamı, cildin canlı, pürüzsüz bir yapıda oluşudur. Bunun için cildin temiz ve nemli kalması önemlidir.

Antalya cilt bakım uygulamaları düzenli yapıldığı takdirde cildinizi çevresel koşullara karşı koruyabilirsiniz. Cildinizin tipine ve yaşınıza bağlı olarak bakım tarzı değişebilir. Bakım bütün cilt tiplerine göre doğru yapıldığında sağlıklı bir görünüm oluşur. Öncelikli olarak cildinizin yapısını bilmeniz ve ona göre bir bakım uygulanması ile yaşadığınız sorunlara çözüm bulabilirsiniz. Cilt tipleri kişiden kişiye değişir. Yaşa, cinsiyete ve kalıtıma bağlı olarak farklı tipler vardır:

 • Hassas cilt tipi
 • Kuru cilt tipi
 • Yağlı cilt tipi
 • Karma cilt tipi
 • Normal cilt tipi

Her cildin sorunu ve ihtiyacı farklıdır. Bazı ciltlerde lekeler ve akne görülür. Bunların bakımı da apayrıdır. Mevsimsel koşullar, sıcaklık ve rüzgâr gibi çevresel etkiler, zamanla cilt tipinizin değişmesine bile sebep olabilir. Fakat ayırıcı özellikler, nasıl bir bakıma ihtiyacınız olduğunu anlamanıza yardımcı olur.

Çevresel koşullardan en çok etkilenen cilt tipi hassas cilttir. Güneşin ışınları, sıcaklık, rüzgâr ciltte kızarıklığa, gerginliğe hatta kaşıntıya ve kuruluğa sebep olabilir. Çevresel koşullara çabuk reaksiyon verip ciltte kızarıklık meydana gelmesi cildin güçlendirilmeye ihtiyacı olduğunu gösterir.

Kuru bir cilt gergin görünümlüdür. Kaşıntılar olur, ciltte pullanma, dökülme hatta çatlaklar görülür. Bu cilt tipi de sıcak ve soğuktan çabuk etkilenir.

Yağlı cilt tipinde, cilt yüzeyinde fazla yağ birikimi vardır. Cilt sürekli parlak bir görünümdedir. Fazla yağlı bir ciltte yüzünüzde sanki kir varmış gibi hissetmeniz normaldir.

Karma cilt tipi en yaygın şekilde görülür. Burnu ve çeneyi içine alan bölge, buna T bölgesi diyoruz yağlıdır. Göz çevresini ve çene altını kapsayan bölge, buna da U bölgesi diyoruz kurudur.

Normal ciltler adı üstünde olması gerektiği gibidir. Kuruluk ve yağlılık oranı olması gerektiği gibidir. Cilt değerleri dengededir. Doğru cilt bakım uygulamaları ile denge muhafaza edilir.

Cilt Bakım Uygulamaları Nasıl Yapılır?

Antalya cilt bakım uygulamaları yaptıran bir kişi ile yaptırmayan arasında gözle görünür bir fark vardır. Ciltte mat, sarımtırak bir ifade cildin bakımsız olduğunun belirtisidir. Cilt bakımından geçen bir ciltte canlılık ve parlaklık vardır.

Merkezimize geldiğinizde uzmanlarımız cildinizi analiz etmekle başlar. Cilt tipinizi belirledikten sonra en uygun bakımı uygular. Uyguladığımız bakımlar sırasıyla şöyledir:

 • Klasik bakım
 • Medikal bakım
 • Cihazlı bakım (HydraFacial Bakım).

Klasik bakımda, cildin yapısına göre öncelikle gözenekler açılır, sonra ölü deriden arındırılır. Gözeneklerin tekrar sıkılaşması için tonikleme yapılır. Ardından maske uygulanır. Uzmanlarımız göz çevresine uygun, cilt tipinize göre kremleri seçer, aynı zamanda güneş koruyucu da ekleyerek masaj yaparak cildinize bakım uygular.

Medikal bakım, çok önemlidir, çünkü tedavi edici özelliği vardır. Ciltte sorun yaşayan, cilt lekeleri, akne problemleri görülen, skar sorunu yaşayan kişilere yapılır. Uzmanlarımız cilt analizi yaptıktan hemen sonra tedaviye göre uygun ürünleri seçer ve tedaviye başlar.

İlk olarak buhar uygulamasıyla gözenekler açılır. Peeling ardından tonikle sıkılaştırma yapılır. Leke tedavisine cevap veriyorsa cilde işlem yapılır. Ardından göz çevresine maske yapıldıktan sonra leke tedavi maskesi uygulanır. Maske çıkarıldıktan sonra kremlerle masaj yapılır. Cilt serumlarla desteklenir. Güneşten korunmak için krem sürülerek tedaviye nokta konur.

 • Anti aging
 • Kolajen tedavisi
 • Lifting
 • Akne tedavisi

İhtiyaca göre yukarıda saydığımız uygulamalar da medikal bakım içinde yapılır.

HydraFacial Bakım, bütün cilt tiplerine uygundur. Anti aging bakım sistemidir. Ciltte görülen farklı problemlerin çözümünü tek bir işlemle sağlar. O sebeple çok büyük avantaj sağlayan bir uygulamadır. İğne kullanılmadan vakumlama yöntemi ile yapılır. Acısız, ağrısız son derece güvenli bir uygulamadır. 20 ila 30 dakika içinde derinlemesine bir bakım sağlayarak cildin ışıltılı ve parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur. Antalya cilt bakım uygulamaları arasında Hollywood yıldızlarının en çok kullandığı yöntem olması sebebiyle Hollywood bakımı olarak da anılır.