Burun Dolgusu

Burun Dolgusu

Burun Dolgusu Nedir?

Burun dolgusu uygulaması burundaki şekil bozukluklarını düzeltmek amacı ile kullanılan estetik bir işlemdir. Başka bir ismi ile tıp biliminde ameliyatsız Rinoplasti olarak da bilinmektedir. Hyaluronik asit gibi dolgu maddesinin burnun deri altına enjekte edilmesi tekniği ile uygulandığı burun dolgusu; iğne aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.

Antalya burun dolgusu ile burun yapısındaki simetrik görüntüyü bozan şekil bozuklukları ve burun kemerindeki deformasyonlar düzeltilmektedir. Burun dolgusu estetik bir işlem olmasının yanı sıra aynı zamanda cerrahi bir operasyon olmamakla birlikte hem ağrısız hem de acısız bir estetik işlem olmaktadır. Burun dolgusu, geçici bir estetik yöntem olmakla birlikte aynı zamanda uygulandıktan sonra sonuçları en kısa süre içerisinde görülebilmektedir. Kişi, burun dolgusu sonrası günlük yaşamına en kısa sürede dönüş sağlayabilmekte ve devam edebilmektedir. Cerrahi bir operasyon gerektirmeyen burun dolgusu uygulamasında özellikle son yıllarda estetik açıdan son derece sağlıklı sonuçlar alınmaktadır.

Burun Dolgusu Nasıl Uygulanır?

Antalya burun dolgusu işlemi öncesinde kişi, ayrıntılı bir şekilde muayene edilmektedir. Doktor tarafından belirlenen şartlar ve kişinin istekleri de göz önüne alınarak burun dolgusu estetik uygulamasına karar verilir. Burun estetiği işleminden önce dolgu yapılacak bölgeler belirlenir ve hangi bölgelere dolgu yapılacağı bu doğrultuda planlanmış olunur.

Burun dolgusu uygulamasından önce, dolgu yapılacak olan bölgeye anestezik özelliği olan krem sürülerek bölgede uyuşma sağlanmaktadır. Böylelikle kişinin duyacağı acı hissinin önüne geçilmiş olunmaktadır. Hyaluronik asit (çoğunlukla) dolgu maddesi ile belirlenen bölgelere iğne yardımı ile enjekte edilerek burun dolgusu uygulanır. Burun dolgusu sonrası hafif kızarıklıklar ve şişlikler olabilir. Bu durum oldukça normal olmakla birlikte kısa süreli ve geçici bir durum olmaktadır. Burun dolgusu estetiği; sonuçları kısa sürede alınabilen, cerrahi yöntem ile ameliyat olmak istemeyen kişiler için uygun ve bir estetik uygulama olmakta ve burun yapısında çok büyük değişiklikler gerektirmeyen, dolgu işlemi ile kolaylıkla estetik bir görünüme kavuşulabilen uygulamaların olduğu estetik bir işlem olma özelliğini taşımaktadır.

Burun Dolgusu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun dolgusu sonrasında işlemin daha kalıcı ve sağlıklı alınabilmesi için kişinin uyması gereken bazı şartlar vardır. Burun dolgusu estetiğinden hemen sonra buruna dokunulmamalıdır. Özellikle ilk birkaç gün ağır hareket ve aktivitelerden kaçınmak gerekmektedir. Dolgu işleminin ardından belirlenen süre içerisinde sıcak su ile temastan kaçınılması gerekmektedir. Güneş ışığına maruz kalınmamalı ve mutlaka yüksek koruma faktörlü koruyuculuğu bulunan kremlerin kullanılması gerekmektedir.

Burun dolgusunun başarılı bir şekilde sonuçlanması için doktorunuzun önerilerine uyum sağlamak ve randevuları aksatmamak oldukça önemli bir yer tutmaktadır.

Burun Dolgusu Ne Kadar Kalıcıdır?

Burun dolgusu; ameliyat gerektirmeyen bir işlem olduğu için geçici bir yöntem olma özelliğini taşımaktadır. Burun dolgusu estetik uygulamasında kalıcılık oranı çoğunlukla 12-18 ay civarındadır. Burun dolgusunun kalıcılığı birçok faktöre bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Uygulama sırasında kullanılan dolgu malzemesinin özelliğine ve kalitesine, uygulamayı yapan doktorun uzmanlığına, uygulama yapılan kliniğin niteliğine ve kişinin öz bakım becerilerine göre kalıcılık süresi kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Uygulama sırasında yapılan dolgu eridikten sonra burun dolgusunun tekrarlanması gerekmektedir. Antalya burun dolgusu, kalıcı bir tedavi şekli olmadığından dolayı kişi, burun görüntüsünden memnun kalmadığı noktada işlemden kolaylıkla vazgeçebilmektedir.

Burun Dolgusu Uygulaması Kimlere Yapılır?

Burun dolgusu 18 yaşını geçmiş her yetişkin kişiye uygulanabilir. Kişinin sahip olduğu burun şeklinde kemer görüntüsü, eğrilik ya da burun ucu düşüklüğü var ise bu gibi durumlarda burun dolgusu oldukça fazla tercih edilen estetik bir işlem olmaktadır.

Burun dolgusu yaptırmak isteyen kişiler çoğunlukla cerrahi bir operasyon istemediği için bu estetik işlemi tercih etmektedirler. Kimi rinoplasti ameliyatları sonrasında görülen burundaki deformite görünümünü düzeltmek amacı ile de burun dolgusu yapılabilmektedir.

Burun dolgusu, bilhassa ameliyat istemeyen ve dolgu işlemi ile düzeltilebilecek burun yapısı olanlara uygulandığında oldukça sağlıklı ve estetik aynı zamanda da memnun edici sonuçlar alınmaktadır.

Burun Dolgusunun Avantajları Nelerdir?

Kemerli burun yapısı olarak adlandırılan çıkıntıları daha az belirgin hale getirme noktasında burun dolgusu olumlu sonuçlar vermektedir. Bununla birlikte burun dolgusu özellikle belirgin şekilde ortaya çıkan asimetrik görüntüyü ortadan kaldırmada, burun hatlarını belirginleştirmede, burun ucu düşüklüğünün gölgelenerek burun ucu kaldırma işleminde, burun ucunu daha yuvarlak bir hale getirmede, burun hatlarını yumuşatma alanlarında kullanılabilir. Bu gibi küçük estetik uygulamalar eşliğinde burnun şekillendirilmesi ile estetik farklar ortaya çıkmaktadır.

Antalya burun dolgusu estetiği yaklaşık 15-20 dakika sürmektedir. Oysa Rinoplasti ameliyatı ortalama 2 ila 4 saat arasında gerçekleşmektedir. Burun dolgusu cerrahi bir işlem gerektirmez iken burun estetiği ameliyatı geleneksel yöntemler eşliğinde yapılan bir ameliyat olmaktadır.

Burun dolgusu estetik uygulamasında ameliyattaki gibi genel anesteziye ihtiyaç duyulmamaktadır. Anestezik özelliği olan kremin kullanılması yeterli olmaktadır.

Burun dolgusunda sonuçların hızlıca alınması sağlanır iken; burun estetiği ameliyatında kişinin iyileşme süreci bu süreye oranla daha uzun sürmektedir. Dolgu estetiği sonrasında kişi gündelik yaşamına ve iş hayatına hemen dönüş sağlayabilir. Rinoplasti’de ise yaklaşık 1 hafta sonra ağır iş gerektirmeyen iş hayatına dönülebilmektedir. Antalya burun dolgusu işleminde dolgu malzemesi sebebiyle sonuçlardan memnun kalınmaz ya da ortaya çıkan estetik görüntüden hoşnut olunmaz ise dolgu eritebilmektedir. Böylelikle burun şekli eski haline getirilmiş olunur.

Burun Dolgusunun Riskleri

Burun dolgusu uygulaması oldukça az sayıda risk ve komplikasyon oranına sahip bir estetik uygulama olmaktadır. Bu işlemde uygulama sonrası; şişlik, ödem, kızarıklık, kanama veya vasküler tıkanıklıklara (damar tıkanıklığı) bağlı olarak yan etkiler görülebilmektedir. Ancak bu yan etkiler son derece olağan olmakla birlikte kısa süreli ve geçici olan bir durum olmaktadır.

Ekibimiz ile tanışmak ister misiniz

Akınıza takılan tüm soru, görüş, öneri ve şikayetleriniz için bizler ile irtibata geçin

Dr. Neslihan ÜSTÜN YÜKSEL

Medikal Estetik ve Tamamlayıcı Tıp Hekimi

Ali Çavdar

Yönetici

Duygu Özkanat

Estetisyen

Burcu Koca

Hemşire