Göz Altı Işık Dolgusu

Göz Altı Işık Dolgusu

Göz Altı Işık Dolgusu Nedir?

Göz altı ışık dolgusu; burun, alt göz kapağı ve yanak arasındaki bölgenin zaman içerisinde meydana gelen torbalanma ve sarkma gibi deformasyon etkilerinin bir dolgu maddesi eşliğinde kullanılarak doldurulması sonucunda cildin daha canlı ve sağlıklı bir görüntüye kavuşturulması işlemine verilen isimdir. Yaş ilerledikçe göz altında meydana gelen torbalanmalar; yorgun, donuk veya mutsuz bir ifadeye sebep olmaktadır. Göz altında meydana gelen morlukların ve torbalanmaya sebep olan görüntünün giderilmesi amacıyla yapılan göz altı ışık dolgusu işlemi her geçen gün daha çok tercih edilmektedir. Yaşamın akışı içerisinde gün geçtikçe yoğun çalışma şartları, stres, uykusuzluk ve çevresel faktörler gibi çeşitli nedenler ile zamanla cildimizdeki canlılık etkisini kaybetmektedir. Bunun sonucunda da derinin özelliklerini kaybetmesi ile göz çevresinde birtakım kötü ve sağlıksız görüntüler olan morluklar ve torbalanmalar ortaya çıkmaktadır. Estetik açıdan bakıldığında göz altındaki sarkma ve morarmaların sebep olduğu olumsuz görüntüler kişinin sosyal olarak kendini kötü hissetmesine, kendi ile ilgili kötü fikirlere sahip olmasına sebep olmaktadır. Bütün bu olumsuz sonuçların ortadan kaldırılmasını sağlayan göz altı ışık dolgusu estetik işlemlerin arasında çokça kullanılan yöntemlerdendir.

Göz Altı Işık Dolgusu Ne İşe Yarar?

Antalya göz altı ışık dolgusu cerrahi bir estetik uygulamaya gerek kalmadan kısa süre içerisinde yapılan ve kişinin göz çevresindeki morluk veya halka gibi sağlıksız görüntülerden daha sağlıklı bir görüntüye sahip olmak isteyen herkesin yaptırmak istediği bir işlemdir. Genellikle göz altı ışık dolgusu yaptıran kişiler göz altında morluk ve koyu halkaları olan aynı zamanda bu görüntüden memnun olmayan kişilerdir. Göz altı ışık dolgusu; göz altındaki morluklar ve halkaların oldukça büyük bir kısmını azaltıp kişiyi daha estetik ve sağlıklı bir görünüme kavuşturmakta sıkça başvurulan bir estetik yöntemdir. Bu yöntem sayesinde cildin yaşlı ve yorgun görüntüsü ortadan kalkmış olur. Göz altında bulunan çukurlar ise yüzün geneline oranla yanaklar ile aynı seviyeye gelerek daha sağlıklı bir görüntü oluşması sağlanmaktadır. Göz altı ışık dolgusu cildin daha sağlıklı ve estetik açıdan daha güzel görünmesini sağladığı için tedavi sırasında uygulanacak olan işlemler de dolgu türüne ve dozuna göre değişiklik göstermektedir. Antalya göz altı ışık dolgusu estetik işlemler arasında özenli bir şekilde yapılması gereken bir işlemdir. Alanında uzman bir doktor tarafından yapılması gereken bu işlem, kullanılan yöntem ve teknikler doğrultusunda belirli fiyat aralığındadır. Her hastaya farklı bir yöntem uygulanacağı için fiyat noktasında da bu bağlamda değişiklikler görülebilmektedir. Bunun en net ve doğru kararını ise işlemi yapacak olan doktor vermektedir.

Göz Altı Işık Dolgusu Nasıl Yapılır?

Göz altı ışık dolgusu son dönemde uygulanma alanlarında büyük bir artış görülmektedir. Yalnızca kadınlara değil aynı zamanda erkeklere de uygulanabilen bir estetik işlemdir. Göz altı ışık dolgusu, diğer estetik dolgu tekniklerine göre çeşitli farklılıklar gösterebilmektedir. Bu sebeple bu işlem derinin altına yapılan bir estetik işlem değil, tam tersi kemiğin üzerine yapılan bir estetik bir işlem olma özelliğindedir. Göz altı ışık dolgusu, ince uçlu iğneler eşliğinde enjeksiyonlar yardımı ile yapılmaktadır. İşlem öncesinde kişi muayene edilmektedir. Göz çevresi ve göz altı muayenesinden sonra hasta için belirlenen tedavin planlanmaktadır. Steril bir hale getirilen göz çevresi işlem için hazırlanmaktadır. Sonrasında estetik işlem gerektiren bütün noktalara doktorun belirlediği doz sayesinde dolgu enjektesi yapılmaktadır. Dolgu işlemi yapılırken, işlem yapılan bölgeye ışık dolgusu çok dikkatli ve yavaş bir şekilde verilmektedir. Dolgu işleminin daha sağlıklı ve estetik görünmesi açısından bu durum son derece önemli olmaktadır. Göz altı ışık dolgusu işlemi öncesinde birtakım kurallara dikkat etmek gerekir:

• Alkol ve sigara kullanımı enfeksiyon riskini artıracağı için işlemden az iki hafta önce bırakılması uygundur.
• Kan sulandırıcı ilaçlar kesinlikle kullanılmamalıdır.
• Hastanın devamlı kullandığı bir ilaç var ise bu mutlaka doktora bildirilmelidir.
• Her operasyon öncesi olduğu gibi beslenme ve uyku düzenine dikkat etmekte fayda vardır.

Göz altı ışık dolgusu yapıldıktan sonra tıpkı işlem öncesinde olduğu yapılması gerekenler yine doktor tarafından belirlenen tavsiyeler ışığında hastalara sunulmaktadır. Yapılması gerekenleri sıraladığımızda;

• Uygulama yapıldıktan sonraki ilk gün sıcak banyo yapmamak gerekmektedir.
• İlk hafta yorucu aktivite ve sporlara ara verilmesi gerekmektedir.
• İlk iki gün yüzü yoracak mimik ve hareketlerden kaçınılmalıdır.
• İşlemden sonraki özellikle iki hafta boyunca çok sıcak veya çok soğuktan uzak durulması süreç açısından daha sağlıklı sonuçlar getirmektedir.

Göz altı ışık dolgusu sonrasında hastanede yatış yapmaya gerek yoktur. Doktor tarafından belirlenen yönergelere uymak ve onları harfiyen yerine getirmek iyileşme süreci açısından son derece önemli ve etkili olmaktadır. Aynı zamanda göz altı ışık dolgusu kalıcılık bakımından ortalama 12 – 18 ay arasında ve kişiye bağlı olarak farklılık göstermektedir.

Göz Altı Işık Dolgusu Zararlı mıdır?

Antalya göz altı ışık dolgusu genellikle olumlu sonuçları olan estetik bir uygulamadır. Uygulama sonrasında ciltte görülür bir şekilde meydana gelen canlanma ve sağlıklı görüntü sayesinde oldukça fazla tercih edilmektedir. Ancak her estetik işlemde olduğu gibi göz altı ışık dolgusu işleminde de çeşitli risk faktörleri bulunmaktadır. Göz altı ışık dolgusu yapılırken hyalüronik asit kullanılmaktadır. Hyalüronik asit, vücudumuzda kendiliğinde doğal süreçlerle oluşabilen bir madde olduğu için vücutta meydana gelecek herhangi bir riske sebep vermemektedir. Ancak bazı işlemler sonrasında enjeksiyonun uygulandığı alanlarda hafif kızarıklıklar meydana gelebildiği gibi bu kızarıklıklar aynı zamanda 2 ila 3 gün içerisinde kaybolmaktadır. Yapılan her estetik uygulama kişiden kişiye ve sahip olunan fiziksel özelliklere göre değişkenlik gösterdiğinden dolayı; bazı durumlarda bu tip sonuçların 2-3 haftaya kadar uzadığı görülebilmektedir. Elbette bu ve benzeri durumlar yaşandığında muhakkak doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Ekibimiz ile tanışmak ister misiniz

Akınıza takılan tüm soru, görüş, öneri ve şikayetleriniz için bizler ile irtibata geçin

Dr. Neslihan ÜSTÜN YÜKSEL

Medikal Estetik ve Tamamlayıcı Tıp Hekimi

Ali Çavdar

Yönetici

Duygu Özkanat

Estetisyen

Burcu Koca

Hemşire