İp Askı Uygulamaları

İp Askı Uygulamaları

Artık çok daha genç gözükebilmek için tercih edilebilecek pek çok yöntem bulunuyor. Bunlardan birisi olan ip askı uygulamaları zamanın ciltteki yıpratıcı etkisinden kurtulmak isteyenlerin rahatlıkla yararlandığı bir yöntemdir. Halk arasında Fransız askısı olarak da isimlendirilen bu işlem hem erkekler hem de kadınlar için uygulanabiliyor.

Cildimiz yer çekiminden ötürü her geçen gün yaşlanıyor. Ciltte derin kırışıklıklar, sarkma ve gevşeme meydana geliyor. Özellikle belirli bir yaşı geçtikten sonra bu durum daha fazla gözlemlenebiliyor. İşte tam da bu noktada ameliyatsız yüz germe işlemi ön plana çıkıyor.

İp Askı Yöntemi Nedir?

Ciltte askılama olan ip askı uygulamaları, biyolojik açıdan insan vücuduna uyumlu ipler ile gerçekleştiriliyor. Bu işlemin asıl amacı ise ciltte mevcut olan gevşek cilt görünümünü, sarkmaları ve kırışıklıkları yok etmektir.

Fransa’da üretilen dışı silikon içi polyester malzemeden üretilen ipler tercih ediliyor. Bu iplerin dokulara herhangi bir zararı bulunmuyor. Özellikle daha genç yaşta gözükmek isteyen fakat ameliyat olmak istemeyen kişiler için idealdir. Cerrahi müdahale olmadan gençleşmek isteyenler için çok cazip bir işlemdir.

İşlem esnasında esnek ipler kullanılıyor. Böylece cildin ihtiyacı olan miktarda germe işlemi yapılabiliyor. Bu işlem yalnızca daha genç gözükmek için tercih edilmez. Aynı zamanda kısmi yüz felci geçirmiş olan kişiler için de uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Kişinin cildinde ortaya çıkan sarkma ya da kırışıklığa bağlı olarak planlanabilen bir işlemdir. Kısa zaman içerisinde tamamlanması, klinik istirahat gerektirmemesi de çok önemlidir. İşe bir süre gitmemeye gerek kalmıyor.

Antalya ip askı uygulamaları mimik hareketlerine göre belirli bölgelere uygulanmaktadır. Vücutta ve yüzde yerini alan ip askı uygulama bölgeleri şu şekildedir:

 • Yanaklar
 • Çene altı
 • Elmacık kemikleri
 • Yüzün oval hattı
 • Alın çizgileri
 • Kaz ayakları
 • Kaş bölgesi
 • Boyun.

İp Askı Yönteminin Yan Etkisi Var Mı?

Tabi ki ip askı uygulamaları uygulandıktan sonra çok hafif yan etkiler ortaya çıkabiliyor. Bu yan etkilerin kişiye çok fazla rahatsız verdiği söylenemez. İşlemin uygulandığı kısımda hafif morluk ve ödem ortaya çıkması işlemin yan etkilerindendir. Bazı hastalarda hafif bir ağrı da hissedilebilir. Fakat bu yan etkiler kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebilir.

Kişinin ağrı eşiğine ve cildin hassaslık durumuna bağlı olarak da yan etkiler değişir. Aynı zamanda bu etkilerin yalnızca birkaç gün sürdüğünü de belirtmek gerekiyor. Uzun süreli bir yan etkisi ortaya çıkmaz. Bundan ötürü bu konuda hastaların endişe etmelerine gerek yoktur.

Enfeksiyon riskinden de söz edebiliriz. Bu riske karşı işlem sonrasında antibiyotik ilaç verilebilir. Bu sayede mevcut riskin en az seviyeye indirgenmesi sağlanıyor. Doktorun uyarı ve tavsiyelerine dikkat edilmesi önemlidir. Bu sayede daha rahat ve sorunsuz bir iyileşme süreci yaşanabilir. İşlemin yapıldığı ilk günlerde uygulama bölgesi dışarıdan gelebilecek darbelere karşı korunmalıdır.

İp Askı Uygulamaları İşlem Süreci

Antalya ip askı uygulamaları hizmetlerinden yararlanmak isteyenler nasıl uygulanır sorusunun cevabını da sık sık araştırıyor. İşlem süreci şu şekilde ilerlemektedir:

 • Lokal anestezi altında uygulanan ip askı uygulaması esnasında hasta ağrı ya da acı hissetmez.
 • Yapılacak olan işleme bağlı olarak süre değişkenlik gösterebilir. Fakat çoğunlukla 45 dakika ile 60 dakika arasında tamamlanır.
 • İp askı uygulamasında dikiş atılmasına gerek yoktur.
 • İşlem esnasında iplerin baş içerisinde kulak üzerine tutunması sağlanır.
 • Vücut için germe işleminin uygulanması durumunda ip askılar daha farklı bölgelere tutturulur.
 • İşlemden sonra ev istirahati ya da klinik istirahat gerekmez.
 • Hasta taburcu olabilir ve günlük yaşantısına bıraktığı yerden devam edebilir.

İp askı uygulamaları kalıcılık süresi kullanılan iplere göre değişebilir. Fakat çoğunlukla 2 sene kalıcılık süresine sahip olan bir işlemdir. Bu sürenin sonunda yüz görünümün işlemden önceki hali geri dönebilir. Tabi ki bu işlem ciltte meydana gelen yaşlanmayı engellemez. Bundan ötürü yer çekiminin etkisi ile deride gevşemeler ve sarkmalar devam eder. Zaman içerisinde ciltte ortaya çıkan kırışıklıklar da daha çok artış göstermeye başlar.

İp Askı Uygulamaları İşlem Sonrası

Antalya ip askı uygulamaları sonrasında bazı durumlara dikkat edilmesi gereklidir. Hastaların dikkat etmesi gereken durumları ve işlem sonrası ile ilgili merak edilenleri şu şekilde aktaralım:

 • İşlem yapılan bölgeye masaj yapılmamalı ve o kısım ovuşturulmamalıdır.
 • Yüze uygulanan germe işleminde elde edilen görünümü korumak gerekir.
 • Bu görünümü korumak için yüzüstü bir şekilde uyumamak gerekir.
 • Yüz yıkama işleminin yukarıya doğru yapılması çok önemlidir.
 • İşlemden sonra cildin dinlenmesi için birkaç gün geçmesi gerekir.
 • Özellikle çene hareketlerinin en az seviyeye indirilmesi gerekir.
 • İşlemin etkileri hemen ortaya çıkabilir 45 günün sonunda cildin de dinlenmesi ile daha net bir şekilde görmek mümkün olur.
 • Uygulamadan sonra günlük hayata birkaç gün içerisinde devam edilebilir. İşlemin uygulanacağı bölgenin genişlik durumuna göre çeşitli kısıtlamalar olabilir.

Hastaların en çok merak ettiği durumlardan biri de kullanılan iplikler oluyor. Bu işlemde iplikler kişi tarafından hissedilemeyecek kadar derine yerleştirilir. Bundan ötürü bu konuda da endişe edilmesine gerek kalmaz. Kişiyi rahatsız hissettirecek bir hissin ortaya çıkması da mümkün değildir. Aynı zamanda kullanılan iplikler el ile de hissedilemez. Son derece ince ipliklerin kullanıldığını söyleyebiliriz. Dokunulduğu zaman el ile hissedilmesi işte bu sebepten ötürü imkansızdır.

Antalya ip askı uygulamaları için kullanılan iplikler özel olarak hazırlanıyor. Her ne kadar gayet ince bir yapıya sahip olsalar da kopmaları imkansızdır. Yalnızca bu bölgeye aşırı seviyede darbe alınması gibi travmatik durumlarda kopma ihtimali bulunabilir. Bu gibi durumlarda da söz konusu sorunun telafi edilmesi mümkündür. İşlem yeniden yapılabilir.

Ekibimiz ile tanışmak ister misiniz

Akınıza takılan tüm soru, görüş, öneri ve şikayetleriniz için bizler ile irtibata geçin

Dr. Neslihan ÜSTÜN YÜKSEL

Medikal Estetik ve Tamamlayıcı Tıp Hekimi

Ali Çavdar

Yönetici

Duygu Özkanat

Estetisyen

Burcu Koca

Hemşire