Terleme Botoksu

Terleme Botoksu

Terleme Botoksu Nedir?

Terleme, en genel tanımı ile vücudun ısı kontrolünü sağlayabilmek amacı ile gerçekleştirilen fiziksel bir vücut olayıdır. Terleme tedavisinde bazı ilaç veya kozmetik ürünler, ameliyatlı ve ameliyatsız çözüm önerileri sunulmaktadır. Ancak bu yöntemlerden hangilerinin kişiler için uygun olup olmadığı terleme nedenlerinin klinik bulgular ile ortaya çıkartılması ile mümkün olmaktadır. Aşırı terleme yani bir başka ismi ile Hiperhidroz; ter bezlerinin normal değerinden daha fazla çalışması ile ortaya çıkan ve kişinin günlük hayatında ıslaklık ve koku gibi sorunlarla kendini gösteren bir durum olmaktadır. Hiperhidroz birçok farklı nedenden kaynaklanabilmektedir. Bunun anlaşılabilmesi için bu alanda uzman bir doktorun kontrolleri ve beraberinde de tedavi yöntemi gerekmektedir.

Terleme botoksunun en sık yapılan çeşidi koltuk altı botoksudur. Aynı zamanda el terlemesi botoksu ve ayak terlemesi botoksu da diğer terleme botoksu çeşitlerindendir. Terleme bölgesinde meydana gelen aşırı terleme hali çoğunlukla yaz aylarında kişiler için hem sağlık hem de görünüm açısından oldukça rahatsız edici bir durum olmaktadır. Birtakım kozmetik yöntemler ile aşırı terleme problemini çözemeyen ve bu durumdan rahatsızlık duyan kişiler; daha kalıcı bir çözüm olan terleme botoksu işlemini tercih etmektedirler.

Terleme Botoksu Nasıl Yapılır?

Aşırı terleme botoksu; terleme şikâyeti olan kişilere ve terleme tedavisi ile iyileşme sağlayacak olan kişilere uygulanmaktadır. Terleme botoksu başka bir adıyla da aşırı terleme tedavisi sırasında ince uçlu iğneler kullanılmaktadır. Derinin altında bulunan ter bezlerine botoks enjekte edilerek uygulama tamamlanmaktadır. Antalya terleme botoksu yaklaşık olarak 20 dakika sürmektedir. İşlem öncesinde lokal anestezik içerikli krem ile deri uyuşturulur. Terleme botoksunda aşırı terlemenin meydana geldiği alanda bir rahatlama sağlanması amaçlanmaktadır. Botoks işlemi ile ter bezleri, uyaranlara karşı tepkisiz hale getirilmektedir. Terleme botoksu sırasında kişiler genellikle herhangi bir ağrı hissetmemektedir, ancak nadiren de olsa hafif yanma ve acıma gibi yan etkiler görülebilmektedir.

Terleme Botoksu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Antalya terleme botoksu yaptıran kişilerin operasyon sonrasında dikkat etmesi gerekenleri birkaç başlık altında toplayabiliriz:

 • Botoksun uygulandığı bölgelere sert dokunuşlarda bulunulmaması gerekir.
 • İşlem sonrası özellikle ilk birkaç gün ağır spor aktivitelerinden uzak durulmalıdır.
 • İlk 6 saat içerisinde deodorant gibi kozmetik içerikli olan ürünlerin kullanılmaması daha sağlıklı olmaktadır.
 • İşlemin ardından uygulama yapılan bölgede hafif oranda kızarıklıklar, morluklar ve şişme gibi yan etkiler görülebilmektedir.
 • Terleme botoksunda cilde herhangi bir şekilde kesi uygulanmamaktadır. Böylelikle botoks uygulaması sonrasında dikiş atılmasına ve pansumana ihtiyaç duyulmaz.

Terleme Botoksunun Yan Etkileri Nelerdir?

Antalya terleme botoksu sonrasında yan etki görülme olasılığı oldukça az oranda olmaktadır. Bazı durumlarda nadir de olsa kızarıklık, ağrı veya şişme gibi yan etkiler görülebilmektedir. Terleme botoksu uygulaması uzman ve alanında deneyimli doktorlar tarafından yapıldığında risk içermemekte ve bununla birlikte de ter bezlerine zarar vermemektedir.

Terleme Botoksu Kalıcı Bir Uygulama mıdır?

Antalya terleme botoksu yapıldıktan yaklaşık birkaç hafta sonra etkisi görülebilmektedir. Kişiden kişiye göre değişiklik gösteren bu uygulama; genellikle 2.hafta ile daha verimli sonuçlar vermektedir. Terleme botoksunun etkisi diğer botoks işlemlerinde olduğu gibi çoğunlukla 6-8 ay kadar sürmekte ve bu süre her hasta için farklı olmaktadır. Terleme botoksunun yılda bir kez tekrar yapılması uygulamanın etkisini daha da artırmaktadır.

Terleme Botoksu Kimler İçin Uygun Değildir?

Bazı kişiler için terleme botoksu uygulamasının birtakım sakıncaları olabilmektedir:

 • Hamileler ve emziren anneler
 • Cilt hastalıklarına sahip olan kişiler ve cilt enfeksiyonu olan kişiler.
 • Çeşitli nörolojik hastalıkları olanlar
 • Romatoid artrit hastalığı olanlar
 • Zayıf bağışıklık sistemi ile vücut direnci çok düşük olan kişiler
 • Kronik rahatsızlıkları ileri düzeyde olanlar
 • Aşırı alerjik özelliği olanlar gibi kişilerin dışında terleme botoksu için uygun olunup olunmaması noktasında en sağlıklı bilgi doktor tarafından alınmaktadır.

Terleme Botoksunun Tercih Nedenleri

Terleme botoksu uygulaması bazı kişilerde görülen aşırı terleme sorununun çözülmesi amacı ile yapılmaktadır. Vücutta yer alan terleme alanları, ter bezlerinin yoğun olduğu bölgeler olmaktadır. Bu bölgeler ise eller, avuç içi kısımları, ayaklar ve koltuk altları olmaktadır. Botoks uygulaması ter bezlerinin bulunduğu bölgeyi bloke ettiği için ter salgısı gerçekleşmemekte ve bununla beraber aşırı terleme sorunu ortadan kalkmış olacaktır. Terleme botoksu özellikle ter bezlerinin yoğun olduğu bölgelerde daha etkili bir uygulama olmaktadır.

Terleme Botoksu ile Aşırı Terleme Sorununuz Son Bulsun!

Oldukça yoğun bir şekilde başka bir deyiş ile aşırı terleyen kişilerin en sık karşılaştığı sorunlar fiziksel problemlere sahip olmaları dışında aynı zamanda sosyal olarak da sorunların sebep verdiği bir rahatsızlık olarak adlandırılabilir. Özellikle koltuk altı görüntüsü ve kokusu sebebi ile kıyafet seçimi ve ter kokusu problemleri ortaya çıkmaktadır. Açık renkli kıyafetler terlemeyi belli ettikleri için tercih noktasında bu durum kişileri zorlamaktadır. Ayrıca ter kokusu nedeni ile sosyal izolasyon gibi sorunlar da yaşanabilmektedir. Aşırı terleme problemi yalnızca koltukaltı bölgesinde meydana gelmemektedir. Aşırı el terlemesi olan insanlar da diğer terleme problemleri olan kişiler gibi fiziksel ve sosyal problemler ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu gibi kimseler başkaları ile tokalaşmadan önce ellerini kurulama hareketine ihtiyaç duymaktadırlar. Bu ve benzeri problemler kişilerde; fiziksel görünümü etkileyen süreçleri olduğu kadar sosyal sorunlara sebep veren durumları da beraberinde getirmektedir. Aşırı terleme problemi, özellikle son yıllarda terleme botoksu uygulaması ile bu sorunu yaşayan insanlar tarafından sıkça başvurulan estetik bir işlem olmakta ve kısa süre içerisinde olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Ekibimiz ile tanışmak ister misiniz

Akınıza takılan tüm soru, görüş, öneri ve şikayetleriniz için bizler ile irtibata geçin

Dr. Neslihan ÜSTÜN YÜKSEL

Medikal Estetik ve Tamamlayıcı Tıp Hekimi

Ali Çavdar

Yönetici

Duygu Özkanat

Estetisyen

Burcu Koca

Hemşire