Alfa Lipoik Asit Uygulaması

Alfa Lipoik Asit Uygulaması

Alfa lipoik asit, vücutta doğal olarak oluşturulan ve tüm somatik hücrelerin içerisinde bulunan bir antioksidandır. Hücre bazında, karbonhidratları parçalamak ve enerji elde etmek için kullanılır.

Kırmızı et, havuç, pancar, ıspanak, brokoli ve patates gibi yiyecekler aracılığı ile dışarıdan alınabilir. Ayrıca, belirli yöntemler kullanılarak vücuda takviyesi yapılabilir.

Antalya alfa lipoik asit uygulaması ile tedavisine destek verilen hastalıklar ve durumlar aşağıda sıralanmıştır:

 • Beyinde koruma sağlamada,
 • Bazı karaciğer hastalıklarının tedavisinde,
 • Diyabet hastalarında görülen sinir ağrılarının tedavisinde,
 • Obezite tedavisinde,
 • Yüksek kolesterolü kontrol altında tutmak için,
 • Estetik amaçlı gençleştirme ve yağ yakma prosedürlerinde kullanılmaktadır.

Alfa lipoik asit vücut tarafından yapılan bir antioksidandır. Glikozun enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olduğu için her hücrede bulunmaktadır. Antalya alfa lipoik asit uygulaması ile artırılan antioksidanlar, vücut gıdayı enerjiye dönüştürdüğünde oluşan atık ürünler olan serbest radikallere saldırır. Serbest radikaller, hücrelere zarar verebilecek zararlı kimyasal reaksiyonlara neden olarak vücudun enfeksiyonlarla savaşmasını zorlaştırması ve organ ve dokulara zarar vermesi sebebi ile en kısa sürede vücuttan uzaklaştırılması gereken zararlılardır.

Alfa lipoik asit yapısı itibariyle hem yağda hem de suda çözünebilmektedir. Bu, vücudun her yerinde çalışabileceği anlamına gelmektedir. Vücuttaki antioksidanlar, serbest radikallere saldırdıkça tüketilir. Ancak kanıtlara bakılarak durum incelendiği zaman, alfa lipoik asidin bu diğer antioksidanları yeniden üretmeye önemli derecede yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Alfa Lipoik Asit Uygulaması ve Diyabet

Birçok çalışma, alfa lipoik asidin kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olduğunu göstermektedir. Bu asidin serbest radikalleri öldürme yeteneği, sinir hasarından kollarında ve bacaklarında ağrı, yanma, kaşıntı, karıncalanma ve uyuşma şikâyeti olan diyabetik periferik nöropati hastalarına yardımcı olabilmektedir. Araştırmacılar, alfa lipoik asidin insülin duyarlılığını artırmaya yardımcı olduğuna inanmakta, bu konuda aktif birçok çalışma sürdürülmektedir.

Alfa lipoik asit uygulaması, Almanya'da periferik nöropatiyi tedavi etmek için yıllardır başarı ile kullanılmaktadır. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta, bu uygulamanın intravenöz (IV) yani serum yolu ile alfa lipoik asit yüklemesi yapıldığıdır. Ağızdan alınan alfa lipoik asit haplarının tedavide başarılı olacağı kesinleştirilmemiştir.

Ayrıca, bu uygulama ile sinirleri ve iç organları etkileyen otonomik nöropati adı verilen diyabetin tedavisi ile ilgili çalışmalar yapılmakta, çalışmaların sonucunda bu uygulama sonrasında semptomların azaldığı gözlemlenmektedir. Ancak, halen kesin bilimsel bir sonuç elde edilmemiştir.

Alfa Lipoik Asit Uygulaması Üzerine Yapılan Araştırmalar

Alfa lipoik asit beyne kolayca geçebildiği için beyin ve sinir dokusunun korunmasına yardımcı olacağı üzerine araştırmalar yapılmaktadır. Araştırmacılar, alfa lipoik asit uygulaması ile inme ve bunama gibi serbest radikal hasarı içeren diğer beyin sorunları için potansiyel bir tedavi elde etmek üzere çalışmalarını sürdürmektedir.

Ön çalışmalar incelendiği zaman, alfa lipoik asidin glokom tedavisine önemli derecede yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Göz tansiyonu olarak bilinen bu hastalığın tedavisinde alfa lipoik asit uygulaması ile başarı yakalanması, yüksek oranda görülen bu hastalığın toplum üzerindeki etkisinin seyrini değiştirecektir.

Anti aging çalışmalarında, %5 lipoik asit içeren bir kremin, güneşten kaynaklanan ince çizgilerin azalmasına yardımcı olduğu tespit edilmiştir.

Ayrıca çalışmalar, alfa lipoik asitin, arsenik, demir ve serbest radikal görevi gören diğer metaller gibi toksik metallerle bağlandığını göstermektedir. Vücutta ağır metal bulunması ve metal zehirlenmesi gibi durumlarında, tedavi oranının yükselmesinde etkili olacağı düşünülmektedir.

Yapılan bir başka çalışma ise alfa lipoik asit uygulamasının erektil disfonksiyon ve kanser gibi diğer durumların yönetilebileceğini gösterir niteliktedir. Bu uygulama ile kanser tedavisinde çığır açılması yakın zamanda mümkün görünmektedir.

Son olarak, kulak ve duyma sistemleri üzerine yapılan bir çalışma, orta kulakta meydana gelebilecek enfeksiyon ve komplikasyonların bu uygulama ile tedavi edilebileceğini göstermiştir.

Antalya alfa lipoik asit uygulaması, tüm bu medikal çalışmaların ve olumlu sonuçların yanında, bir de yağ yakıcı bir antioksidan olması sebebi ile kilo vermek isteyen insanlar için sağlıklı bir alternatif olarak kullanılmaktadır.

Sağlıklı bir vücut, yeteri kadar alfa lipoik asit üretecektir. Eksik kalması durumunda, sakatat, kırmızı et ve bazı kök bitkiler ve bira ile bu eksikliğin giderilmesi mümkündür. Eksikliğin fazla olduğu vücutlarda, yağ yakım oranı düşeceğinden kilo alma ve obezite gibi durumlarla karşılaşma olasılığı artış gösterir. Bu gibi durumlarda, dışarıdan alfa lipoik asit takviyesi yapılması, hastalarda uzun vadeli ve sağlıklı kilo vermeyi sağlayacaktır.

Alfa Lipoik Asit Kullanımı

Alfa lipoik asit uygulaması 3 şekilde gerçekleştirilmektedir:

 • Kapsüller halinde,
 • Serum yolu ile ya da
 • Doktorunuz tarafından direkt enjeksiyon yapılarak.

Olumlu ve hızlı sonuçlar genellikle serum ya da enjeksiyon uygulamaları ile elde edilmiştir.

Alfa lipoik asit uygulaması ile ilgili çocuklar üzerine yapılmış bir çalışma bulunmamaktadır, bu nedenle pediatrik kullanım için önerilmez.

Yetişkin kullanımlarında ise ilgili doktorun, hastanın vücut yapısı ve ihtiyacını göz önünde bulundurarak belirli bir dozaj önermesi gerekmektedir.

Kapsül, serum ya da enjeksiyonların yemek ile tüketimi konusunda çalışmalar devam etmekte, bu konuda şu an için bir karar birliği bulunmamaktadır.

Alfa lipoik asit kullanımı hamile veya emziren kadınlarda çalışılmamıştır, bu nedenle bu uygulamanın bu kişiler için güvenilir olup olmadığı konusunda fikir birliğine varılamamıştır.

Alfa Lipoik Asit Kullanımının Yan Etkileri

Alfa lipoik asit uygulaması genellikle nadir ve hafif yan etkiler göstermektedir. En sık karşılaşılan yan etkiler:

 • Uykusuzluk,
 • Yorgunluk,
 • İshal ve
 • Deri döküntüleri olarak gözlemlenmiştir.

Alfa lipoik asit kan şekeri seviyelerini düşürmek için diyabet ilaçları ile birleşerek hipoglisemi veya düşük kan şekeri riskini artırabilir.

Ayrıca, uzun süreli alkol kullanımı ile ortaya çıkan vücuttaki B1 vitamini (Tiamin) eksikliğinde, tiamin seviyesini düşürme ihtimalinden dolayı kullanımı çok tavsiye edilmemektedir.

Ekibimiz ile tanışmak ister misiniz

Akınıza takılan tüm soru, görüş, öneri ve şikayetleriniz için bizler ile irtibata geçin

Dr. Neslihan ÜSTÜN YÜKSEL

Medikal Estetik ve Tamamlayıcı Tıp Hekimi

Ali Çavdar

Yönetici

Duygu Özkanat

Estetisyen

Burcu Koca

Hemşire