Beslenme Ve Bağırsak Tedavisi

Beslenme Ve Bağırsak Tedavisi

Beslenme ve Bağırsak Tedavisi (Gıda İntoleransı) Nedir?

Bağırsaklarımız, vücudumuzun en önemli yapı taşlarından olan organlarımızın başında gelmektedir. Bu sebeple de bağırsaklar ikinci beyin olarak bilinmekte ve birçok yaşamsal önemi olan fonksiyonu bulunmaktadır. Bağırsak ve beraberindeki beslenme hastalıklarının en önemli nedenleri arasında gıda intoleransı bulunmaktadır.

Gıda intoleransının ortaya çıkmasının en önemli nedenleri arasında; geçirgen bağırsak sendromu, zayıf bağışıklık sistemi gelmektedir. Bağışıklık sistemimiz, vücudumuzdaki zararlı ve yabancı maddelere IgG antikoru ile yanıt vermektedir.

Gıda intoleransında genetik yatkınlık önemli ölçüde yer tutarken; bu durumun sağlıksız ve düzensiz beslenme alışkanlıkları ile de doğrudan bir ilişkisi bulunmaktadır. Bazı durumlarda zararlı beslenme alışkanlıkları gıda intoleransının gelişimini oldukça fazla oranda artırmaktadır.

Vücudumuzun besinlere verdiği alerjik reaksiyonlar kendini; kaşınma, cildin şişmesi, kusma, ishal gibi semptomlar ile göstermektedir.

Gıda İntoleransı Testi

Gıda intolaransı; kilo vermede zorlanma, gaz problemleri, ödem, yorgunluk, halsizlik, ishal, bulantı, kusma, mide krampları, kaşıntı, aşırı terleme ve vücut ağrıları gibi belirtiler ile ortaya çıkmaktadır. Gıda intoleransı testi, IgG antikoru hakkında bilgi vermektedir. Gıda intoleransı testi ile antikorların yoğunluğu belirlenmiş olur. Alanda bulunan proteinlerin kan tarafından tespiti ile bir antijen-antikor kompleksi oluşturulmaktadır. Bu bilgiler ışığında test sonuçları alınan kişiye, bu konuda uzman bir diyetisyen tarafından bir beslenme programı yani eliminasyon diyeti oluşturulur. Belirlenen diyet sonrası kişinin, uzman doktor eşliğinde takibi yapılarak Antalya beslenme ve bağırsak tedavisi yürütülmektedir.

Beslenme Alışkanlıkları Düzenlendiğinde Bağırsak Tedavisi Başlar!

Vücudun zararlı besinler olarak tanımlandığı; şeker, rafine un ve işlenmiş gıdalar kan şekeri seviyesinde güçlü bir artışa neden olmaktadır. Özellikle rafine şeker tüketimi bağırsaktaki hiperasiditeyi olumsuz yönde etkiler ve minerallerin ve vitaminlerin hasarlarına neden olmaktadır. Aynı şekilde tedavinin yoğun olarak uygulandığı takdirde kahve, siyah çay ve alkol istenmeyen bağırsak rahatsızlıklarına neden olabilmektedir.

Aşırı miktarda yiyecek tüketimi, hızlı bir şekilde yemek yeme alışkanlığı ve özellikle geç saatlerde metabolizmayı yoracak beslenme alışkanlıkları, bağırsakları aşırı derecede zorlamakta ve ortaya beslenme rahatsızlıklarını çıkarmaktadır.

Son yıllarda özellikle sayılarında artış görülen dengesiz diyet programları da gıda intoleransına sebep olmaktadır. Bu açıdan Antalya beslenme ve bağırsak tedavisi alanında uzman ve yetkin kişiler ile çalışmak hastalıkların tedavisinde başlanan en önemli adımlardan biri olmaktadır.

Beslenme ve Bağırsak Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Gıda intoleransının ortadan kalkmasını sağlayacak olan en önemli tedavi yöntemi; intoleransa yol açan besinin belirlenerek beslenme düzeninden çıkartılması ya da vücudun baş edebileceği oranlarda tüketilmesidir. Örneğin; gluten intoleransı nedeni ile kişi buğday tüketimini sağlayamadığı için gluten içermeyen gıdaları (karabuğday, kinoa, mısır unu) tüketebilmektedir. Fakat yine de bazı gıda sektörü kazalarında çapraz bulaşma gibi riskler de görülmektedir. İstemeden veya fark edilmeden de olsa hassasiyet gösterilen maddeler alınabilmektedir. Bu gibi durumların önüne geçebilmek için özellikle ev dışında beslenme düzenimize ayrı bir özen göstermemiz gerekmektedir.

Ekibimiz ile tanışmak ister misiniz

Akınıza takılan tüm soru, görüş, öneri ve şikayetleriniz için bizler ile irtibata geçin

Dr. Neslihan ÜSTÜN YÜKSEL

Medikal Estetik ve Tamamlayıcı Tıp Hekimi

Ali Çavdar

Yönetici

Duygu Özkanat

Estetisyen

Burcu Koca

Hemşire