Şelasyon Tedavisi

Şelasyon Tedavisi

Şelasyon Nedir?

Şelasyon bedende biriken zehirli mineral ve metallerin atılması amacıyla yapılır. Demir,kurşun,kadmiyum,civa gibi ağır metaller vücuttan bu yöntemlerle atılabilir. Damar yoluyla EDTA (etilen diamin tetra asetik asit) verilir. Çok kez vitamin B, C, magnezyum ve çinko birlikte verilir. Uygulama haftada 2 defa yapılır ve bu işlem ortalama 2- 3 saat sürer. Nadiren şelasyon işlemleri ağızdan veya fitil yoluyla da yapılabilirse de başarı şansı damardan olan kadar değildir. 

Şelasyon; damar sertliği bağışıklığın kuvvetlendirilmesi dokuların kendini yenilemesini engelleyen bu ağır metallerin dolaşıma katılarak vücuttan atılmasını sağlar. Bu yöntemle hafızada berraklaşma, kramplar ve zor iyileşen diyabetik bacak yaralarında düzelmeler olur. 

Antalya şelasyon tedavisi sonucunda koroner damarların spazmına bağlı göğüs ağrıları ve hipertansiyonda olumlu gelişmeler olur. Aterosklerotik damarlara çöken maddeler ve özellikle kalsiyum antalya şelasyon uygulaması ile yerinden ayrılınca damarlar yeniden elastikiyetini kazanır. Parkinson, Alzheimer ve multipl skleroz hastaları da bu uygulamadan yarar görebilirler. 

Önce bizi zehirleyen bu ağır metalleri tanıyalım;

VÜCUDUMUZU ZEHİRLEYEN AĞIR METALLER

1-Kurşun 

Trafik kirliliği, petrol, sigara, kalemler, saç boyaları, akü imalatıyla vücuda geçer. Sinir sistemine zihin ve kemik sağlığına zarar verir. Kalsiyum, çinko, aljinik asit, B1, B 6 ve C vitaminleri bu zararlı etkileri azaltabilir 

2-Kadmiyum 

Konserveler, sigara dumanı, deterjanlar, eve yeni alınan halılar ve tarımsal gübrelerle vücuda girer. Böbrek, sinir sistemi, kemikler ve solunum sistemine zarar verir. Tansiyonu yükseltir. Kurtulmak için A, C ve E vitaminleri,  kalsiyum selenyum, alginik asidin yanı sıra soğan sarımsak ve pırasa kullanılabilir. 


3-Alüminyum 

Bazı diş macunları, yemek saklama kapları, mide için kullanılan antasidler, sigara filtreleri, bazı tuzlar ve peynirler, terden koruyucu deodorantlar zararlı düzeyde alüminyum içerirler. Hafıza bozuklukları ve Alzheimer hastalığı bulgularında artma olur. Kalsiyum, çinko, magnezyum ve B6 vitamini bu zararları azaltabilir.

4- Civa 

Bazı boyalar, ton balığı konservesi ve diş dolgularında bulunan amalgam yoluyla vücuda girerler. Böbrek, karaciğer ve özellikle beyin fonksiyonlarını bozan civanın zararlarından kurtulmak için soğan, pırasa ve yumurta yenmelidir. Ayrıca C vitamini, selenyum,kalsiyum ve çinko gibi maddeler kullanılmalıdır. 

5-Bakır 

Bakır su borularından vücuda giren bu metal, demir ve çinko gibi vücuda yararlı elementlerin miktarını azaltır. Yumurta, soğan, sarımsak, pırasa bu zararları minimale indirir. Ayrıca eksilen çinko ve demirinde ek olarak alınması gerekir.

6- Fluorid  

Diş macunları, ağız gargaraları, teflon tavalar ve fluor miktarı yüksek sular bu zararlı maddenin kaynağıdır. Diş lekeleri ve kemik zayıflığında önemli rol oynadığı gösterilmiştir. Çözüm flordan uzak durmak ve yeterince kalsiyum almaktır. 

7-Arsenik  

Bazı şarap ve biralarda, tuzlarda ve boyalarda bulunur. Karaciğer, böbrek ve solunum sisteminde olumsuz etkileri gösteren arsenik için antioksidan bazı vitaminler (A-C-E) selenyum ve alginik asit kullanılabilir. 

 

 

Ekibimiz ile tanışmak ister misiniz

Akınıza takılan tüm soru, görüş, öneri ve şikayetleriniz için bizler ile irtibata geçin

Dr. Neslihan ÜSTÜN YÜKSEL

Medikal Estetik ve Tamamlayıcı Tıp Hekimi

Necla Nini

Yönetici

Seher Öztürk

Hemşire

Esra Dilan Doğ

Hemşire

Özlem Ertürk

Estetisyen