Dudak Dolgusu

Dudak Dolgusu

Dudak Dolgusu Nedir?

Estetik işlemlere ilgi son dönemde oldukça fazla artış göstermektedir. Sahip olduğu görüntüden memnuniyetlik duymayan, daha sağlıklı ve estetik bir görüntüye sahip olmak isteyen herkes vücudunda veya yüz bölgesinde bu tür işlemlere ihtiyaç duymaktadır. Yüzümüzün en dikkat çekici bölgelerinden biri olan dudaklarımız bu bağlamda estetik açıdan oldukça fazla rağbet görmektedir. Antalya dudak dolgusu, daha dolgun görünümlü dudaklara sahip olmak, dudak yapısındaki kontürlerin belirginleşmesini ve dudakların daha estetik bir görünüme kavuşmasını sağlamak için yapılan, aynı zamanda en çok tercih edilen estetik operasyonların başında gelmektedir. Çeşitli dudak dolgusu teknikleri ve uygulamaları kullanılarak kişi doğal görünümlü dolgun dudaklara sahip olmaktadır. Dudak dolgusu gelişim dönemini tamamlamış ve ergenlik dönemini bitirmiş kişiler için doktorların da onayı ile yaptırılabilmektedir. Eğer kişinin hassasiyet göstermesi gereken alerjik bir durumu veya dikkat edilmesi gereken bir sağlık problemi varsa bu konuda muhakkak doktoru bilgilendirmek gerekir. Ayrıca dudak dolgusu yaptırmaya karar veren kişinin fiyat noktasında bir arayış gerçekleştireceği için birkaç noktaya özellikle dikkat etmesi gerekir. Antalya dudak dolgusu fiyatı belirlenirken dolgunun markasına ve kalitesine, dolgunun türüne ve miktarına göre farklılıklar görülebilmektedir. Dudak dolgusu işleminde gerekli olan dolgu çeşidi ve dolgunun miktarı herkes için farklı olabilmektedir. Örneğin bazı kişilerde 1 ölçüyle istenen görüntü elde edilirken bazı kişilerde bu miktar daha fazla olabilmektedir. Bütün bunların yanı sıra doktorun uzmanlık deneyimi, dolgu işleminin yapılacağı kliniğin kalitesi de yine belirlenen fiyatı etkilemektedir.

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Dudak dolgusu son derece özenli ve dikkatli yapılması gereken bir işlemdir. Dudak dolgusu yapılmadan önce kişinin sahip olduğu dudakların fotoğrafı alınarak alanında uzman bir doktor tarafından yapılacak işlemler belirlenir. Doktor tarafından muayenesi yapılan kişi dolgu işlemleri için hazırlanır. Muayene sonrasında ise doktorun görüş ve tavsiyeleri doğrultusunda kişinin istekleri de göz önünde tutularak, dudak dolgusunun hangi bölgelere yapılacağı konusunda karar verilir. İşlem öncesinde dudağa lokal anestezik bir krem sürülerek dudağın uyuşması sağlanmaktadır. Böylelikle kişinin dudak dolgusu işlemi sırasında ağrı veya acı hissetmesi engellenmiş olmaktadır. Sonrasında ince uçlu bir iğne yardımı ile dolgu maddesi dudak bölgesindeki deri altına enjekte edilir. Antalya dudak dolgusu uygulamalarında dermal dolgular kullanılmaktadır. Bunun başlıca sebebi ise hyaluronik asitin zaman içerisinde dudakta azalmaya başlaması ve dudaklara geri kazandırılmaya çalışılmasıdır. Yapılan bu estetik işlem cerrahi bir operasyon olmadığından dolayı dudak dolgusu işlemi yaklaşık 5-10 dakika içerisinde tamamlanmaktadır. Dudağın ne kadar dolgun bir görünüme sahip olması istenir ise o kadar dolgu malzemesi kullanılır. Dolgunun miktarı az ise hafif dolgulu dudaklar elde edilirken, dolgunun miktarı fazla ise daha dolgun görünümlü dudaklar elde edilmektedir. Antalya dudak dolgusu işlemi bittikten sonra uygulama yapılan bölgede herhangi bir şişlik, kanama veya morarma olmamaktadır. Kısa süre içerisinde tamamlanmakta olan bu kolay işlem sonrasında kişi gündelik hayatına hemen dönebilmektedir.

Dudak dolgusu işleminin estetik açıdan birçok avantajı da bulunmaktadır. Örneğin; yapılan dudak dolgusunun içeriğinde hyaluronik asit içerikli dolgu malzemesi bulunduğu için dudakların görünümündeki artış geçicidir. Böylelikle işlem sonrasında dudakların sahip olduğu yeni görüntüden memnun kalınmadığında dolgu eritilebilmekte ve dudaklar eski görünümüne kolay bir şekilde geri döndürülebilmektedir. Ayrıca dudak dolgusu cerrahi bir işlem olmadığı için ameliyatlarda kullanılan yöntemler (kesi ve bandaj) bu işlemde kullanılmaz. İşlem yapıldıktan hemen sonra dudaklardaki büyüme etkisini hemen görebilirsiniz. Dudak dolgusu aynı zamanda dudak çizgisini de belirginleştirmekte oldukça etkin bir yöntemdir.

Dudak Dolgusu Ne Kadar Kalıcıdır?

Dudak dolgusu işlemi sırasında kullanılan dermal dolgular zamanla vücut tarafından bir emilme sağlayarak kaybolmaktadır. Bu sebeple de dudak estetiği ömür boyunca kalıcı olan bir estetik değildir. Yapılan dolgunun dudakta kalma süresi; dolgu malzemesine, dolgu malzemesinin miktarına, kişinin sahip olduğu dudak yapısına göre birçok sebebe bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ortalama kalıcılık süresi ise bir yıl civarında olmaktadır. Dudağın görünümünü daha estetik hale getirmek, dudakları büyütmek ve daha dolgun dudaklara sahip olmak için yapılan estetik işlem kişinin fiziksel özellikleri, yaşam tarzı ve bakım rutinleri doğrultusunda kalıcılık süresini belirlemektedir. Aynı zamanda dudağa yapılan dolgunun etkisi; işlemi yaptıran kişinin yaşı, dudak şekli ve kullanılan dolgu maddesinin nitelikleriyle birlikte işlemin kalıcılığı noktasında farklılıklar görülmektedir. Antalya dudak dolgusu sonrasında doktorun talimat ve tavsiyelerine uymak son derece önemlidir. Eğer doktor tarafından söylenenlere uyulmaz ve kişi bakımına özen göstermez ise dudak dolgusu bozulmakta hatta işlem başarısız olabilmektedir. Bu sebeple işlem sonrası birkaç konuda dikkat edilmesi gereken önemli hususlar bulunmaktadır:

• Dudak dolgusu işlemi yapıldıktan ortalama 4 saat içerisinde, herhangi bir çiğneme (özellikle sert yiyecekler) işlemi yapılmaması gerekmektedir.
• Sıcak herhangi bir şey yememeye veya içmemeye özen gösterilmelidir.
• Ruj sürmek ve öpüşmekten kaçınılmalıdır.
• Kişinin yüzü yoran aşırı mimikler yapmaması gerekir.

Dudak Dolgusunun Yan Etkileri ve Zararları

Her estetik işlemde olduğu gibi dudak dolgusu işlemi de alanında uzman bir doktor tarafın yapılırsa sonuçları da o kadar sağlıklı olmaktadır. Alanında uzman ve etkin bir doktor tarafından yapıldığında dudak dolgusu işleminin herhangi bir yan etkisi olmamaktadır. Bazı durumlarda dudak dolgusu sonrasında dudaklarda morluklar meydana gelebilmektedir. Fakat bu durum geçici bir durumdur. Özellikle dikkat edilmesi gereken başka bir yan etki de doğal bir görüntüden uzak, abartılı bir görüntüye sebep olabilen işlemlerdir. Bunun önlenmesi için de kişinin uzman kişiler ile çalışması ve uygulamayı yapan kişinin deneyim sahibi olması gerekir. Aksi takdirde işlem sonrası estetik bir görüntüye sahip olmayan dudaklar ve istenmeyen sonuçlar oluşabilmektedir.

Ekibimiz ile tanışmak ister misiniz

Akınıza takılan tüm soru, görüş, öneri ve şikayetleriniz için bizler ile irtibata geçin

Dr. Neslihan ÜSTÜN YÜKSEL

Medikal Estetik ve Tamamlayıcı Tıp Hekimi

Ali Çavdar

Yönetici

Duygu Özkanat

Estetisyen

Burcu Koca

Hemşire