Jawline Çene Dolgusu

Jawline Çene Dolgusu

Jawline çene dolgusu diğer bir ismi ile Jawline; çenenin uç kısmından kulağa kadar bulunan bölgeye uzanan, çene köşesinden çene ucuna kadar olan kısımda yüzün iki yanında bulunan çene çizgisinin net bir şekilde belirginleşmesini sağlayan bir uygulamadır. Jawline uygulaması ile mevcut çene çizgisine ve çenenin ucuna yapılan dolgu uygulaması ile yüzün olduğundan daha estetik görünmesi amaçlanmaktadır. Antalya jawline çene dolgusu ile çene olduğundan daha öne getirilerek özellikle çene çizgisi daha keskin bir hale getirilmektedir. Kişinin istediği yüz hatlarına ve çene yapısına sahip olmasını sağlayan jawline çene dolgusu uygulaması ile yüzdeki estetik görüntüde arttırılmaktadır. Antalya jawline çene dolgusu işlemi çoğunlukla ciltte meydana gelen kırışıklıkların sebep olduğu görüntüyü, yaşlanmaya bağlı olarak sarkmaları gidermek için yapılmaktadır. Bu dolgusu sayesinde V görünümünü artırmak ve yüz ile boyun arasındaki mesafenin estetik görüntüsünü daha dengeli bir hale getirmek mümkündür. Özellikle son yıllardaki kullanım oranı giderek artmakta olan jawline çene dolgusu işlemi yüzdeki rahatsız olunan görüntüyü, estetik bir hale getirmek için sıkça başvurulan bir yöntem olma özelliğine sahiptir. Bunun yanı sıra yüzün sahip olduğu estetik oranı sağlamak amacıyla çenenin yüze uygun olması gerekmektedir. Yaşın ilerlemesi, kişinin yüz yapısı gibi faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösteren durumlar sonucunda çene çizgisi belirginliğini giderek kaybetmekte ve çenede mevcut sarkmalar oluşabilmektedir. Bu gibi durumlarda ameliyatsız olarak uygulanabilen bu yöntemler sayesinde kişinin istediği estetik görüntüye kavuşturulması sağlanır.

Jawline çene dolgusunun uygulama süresi ise hyaluronik asit kullanıldığında 30 dakikaya kadar sürmekte ve anestezik özellikli kremin etkisini göstermesi ise 1 saat sürmektedir. Jawline, 15-20 dakika kadar kısa bir sürede uygulanabilen bir işlem olmasından ötürü istenilen görüntüye ulaşılmasına imkân sağlamada yardımcı ve son dönemde ameliyat gerektirmeyen bir işlem olması sebebi ile kişinin sosyal yaşamına hızlı bir şekilde geri dönmesini mümkün kılmaktadır. Dolgu, derinin alt kısmına ve kemiğin hemen üzerine enjekte yardımı ile verilip; enjekte edilen alanın dolgunlaşması sağlanmaktadır. Dolgu sayesinde çene ve yüzün uyumu olumlu ve estetik yönde değişirken aynı zamanda çene daha belirgin bir görüntüye sahip olmaktadır. Böylece yüz, bütününde daha uyumlu bir görüntüye sahip olur. İşlem sırasında burnun uç kısmından dudaklara ve çenenin uç kısmına kadar uzanan çizginin estetik açıdan doğru bir şeklide sağlanmasına çalışılıp istenilen görüntü elde edilmiş olmaktadır. Böylece daha dinç ve genç bir görüntü ile birlikte yüzün daha net ve keskin bir ifadeye sahip olması sağlanmaktadır. Bu estetik görüntüye sahip olmak isteyen herkes için değişiklik gösterilen bir diğer durum ise fiyatın belirlenmesidir. Antalya Jawline çene dolgusu fiyatları kişiye göre değiştiği için işlemi yapacak uzman tarafından belirlenmektedir. Aynı zamanda çene dolgusunun kalıcılığı herkes açısından farklı sonuçlar doğurmaktadır.

Çene Dolgusuna İhtiyaç Duyulan Durumlar

Kişiye göre değişen fiziksel özelliklerimiz göz önüne alındığında; her kişinin estetik anlamda kendinden memnun olma durumu farklıklar gösterir. Elbette bu farklılıklar yüz yapısında da ortaya çıkmakta ve estetik işlemlere bu doğrultuda ihtiyaç duyulmaktadır. Yüz bölgesinde bulunan çenedeki farklı şekil ve biçim bozuklukları da estetik işlemlerin başında gelmektedir. Çenede meydana gelen bozukluklar sebebiyle hangi kişilerin çene dolgusuna ihtiyaç duyacağı şu şekilde sıralanabilmektedir:

• Çene yapısı küçük olan kişiler
• Çene hattının daha belirgin ve keskin olmasını isteyenler
• Çene hattında meydana gelen sarkmaları ortadan kaldırmak isteyenler
• Çene ucunu olduğundan daha fazla uzatmak isteyenler
• Çene yapısının yüze oranla geride olması
• Çene hattının belirginliğinin yeterince keskin olmaması
• Çenenin ucunda olan gamzeler
• Asimetrik görüntü
• Çenenin alt kısmında meydana gelen sarkmalar
• Yüz ile uyumsuz bir görüntüye sahip çene şekli
• Travmatik durumlar gibi bir kaza sonucu meydana gelen durumlar
• Genetik bozukluklar sebebi ile ihtiyaç duyulan problemler

Jawline dolgusunun uygulanmasında sakıncalı durumlar nadiren de olsa görülmektedir. Örneğin; kanser süreci geçirmiş kişilerde, cilt sorunu yaşayan kişilerde ve hamilelerde veya bebek emziren annelerde uygulanması sakıncalı olmaktadır. Jawline çene dolgusu öncesinde muhakkak gerekli kontroller yapılmalı ve kişinin dolgu için uygun olup olmamasına uzman tarafından karar verilmesi gerekmektedir.

Jawline Çene Dolgusu Ağrılı Bir İşlem midir?

Hemen hemen yapılan her estetik işlemde olduğu gibi jawline çene dolgusu uygulamasında da hissedilecek acı ya da ağrı kişinin sahip olduğu yapısal özelliklere ve uygulamayı yapan uzmana ve hatta teknik yöntemlere göre değişkenlik göstermektedir. Herhangi bir anestezi işlemi gerektirmeyen jawline çene dolgusu ihtiyaca göre gereken bölgelere dolgu maddelerinin 15- 20 dakika gibi kısa bir sürede enjekte edilmesi ile sonlandırılmış olur. Genellikle ağrısız bir işlem olarak bilinen jawline çene dolgusu uygulaması sırasında hastaya anestezik özelliği olan bir krem sürülür ve hasta yapılacak olan işlemde minimum seviyede acı duyacak bir hale getirilmektedir.

Jawline Çene Dolgusu Uygulamasından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Antalya jawline çene dolgusu işlemi yapıldıktan sonra kişi gündelik hayatına kısa bir sürede dönebilmektedir. Uygulama yapıldıktan sonra geçen 2 ila 3 günün devamında uygulama yapılan bölgede hafif kızarıklıklar, morarmalar ve şişlikler görülebilmektedir. Geçici olan bu etkiler zamanla azalma göstermektedir. Uygulaması sonrasında sıcak banyo yapılmaması gerekmekte ve yaklaşık bir saat sonra kişi yıkanabilmektedir. Uygulama sonrası yine ilk birkaç saat makyaj yapımına ara verilmesi gerekir. Ağır aktivitelerin olduğu egzersizlerden uzak durulması yapılan estetik işlemin kalıcılığı açısından son derece önemlidir. Özellikle çene bölgesinde yapılan bir işlem olduğu için yeme içme eyleminde çiğneme hareketi sebebi ile ağrı oluşması son derece normaldir. Yaklaşık 1-2 gün sonra bu ağrılar kendiliğinden geçmektedir. Çene dolgusu, uzmanlar tarafından sağlık ve estetik sebepler doğrultusunda tavsiye edilmekte olup, olumsuz sonuçlar doğurabilecek kişilere uygulamanın yapılmaması önerilmektedir.

Ekibimiz ile tanışmak ister misiniz

Akınıza takılan tüm soru, görüş, öneri ve şikayetleriniz için bizler ile irtibata geçin

Dr. Neslihan ÜSTÜN YÜKSEL

Medikal Estetik ve Tamamlayıcı Tıp Hekimi

Ali Çavdar

Yönetici

Duygu Özkanat

Estetisyen

Burcu Koca

Hemşire