Yüz Estetiği

Yüz Estetiği

Yüz dış dünyada bizlerin imajını yansıtır. Ayrı ayrı her bir organın büyüklüğü, fonksiyonu, birbirleri ile olan ilişkisi eşsizdir. Fakat yaşlanma ile bu görünüm ve işlevler değişiklik gösteriyor. Yüz imajını hangi oranların bozarak hangilerinin tamamlandığını öğrenmek oldukça önemlidir. Mesela elmacık kemikleri basık olan birinin burnunun çok önde olması yahut profilden gaga burun olduğu ifade edilebiliyor. Ya da saç kesiminden kaş kavisine, burun ucundan favori boyuna, dudak kalınlığından gülümsemeye kadar birçok değişken yüz estetiği ile birlikte bir bütün oluşturuyor. Cerrahi olarak yüzün formal ve bütüncül yaklaşımı ile kendini ifade eden tüm doku ve organlara ayrı ayrı yaklaşarak kişiyi ifade etmede en baskın ve silik, eksik karakterdeki tüm figürleri bir bütün olması adına yeni bir imaj oluşturulur. Kişiyi en üst seviyede temsil etme farkındalığı olarak bu dönüşüm yüz estetiği yapılabilmektedir. Yüzde yaşlanma ile ortaya çıkan belirtilerden bahsedecek olursak şunlardır:

  • Alın çizgileri
  • Kaş çevresinde kırışıklık
  • Göz kapaklarında sarkma
  • Kaz ayaklarının oluşması
  • Burun ve dudak kıvrımlarının artması
  • Çene ve gıdı hattında sarkma
  • Boyunda perdeleme
  • Güneş lekelerinin artması
  • Göz altı torbaları ve çizgileri.

Yüz Estetiği Hangi Durumlarda Uygulanır?

Vücudumuzdaki en önemli bölgelerden birisidir yüz. Çünkü toplum içerisinde tanınırlığımızı etkileyen bir alandır. Yüz güzelliğiniz ve estetiğini orantılı bir görünümde olması hem sosyal hem de iş yaşamında kişiyi öne çıkartacak bir durum olduğunu söylemek mümkünüdür. Çünkü çağımızda güzellik her zaman aranılan ve kişinin sahip olmak istemesinde büyük bir role sahiptir. Herkes güzel görünmek ister. Bundan ötürü Antalya yüz estetiği yapılarak istenilen bir görünüme sahip olunabiliyor. Yüz estetiğinde en önemli kısım yanakların, alnın, çenenin ve diğer bölgelerin estetikli bir görünüme kavuşması sağlanıyor. Bazı insanlarda yanaklar çökük ve düz olurken bazıların gereğinden fazla dolgun ve şişkin olabiliyor. Böyle bir görünümde olmak istemeyenler Antalya yüz estetiği ile güzel bir yüze sahip olabiliyor. Yaş alma ile sarkma, derin kırışıklıklar, jest ve mimik çizgileri ortaya çıkıyor. Yaş ilerledikçe yüzdeki sarkmalar artıyor ve çizgiler derinleşiyor. Kaş kaldırmak gibi bir uygulamada ağız çevresindeki mimiklerde kırışıklıkların daha çok artmasına ve derinleşmesinde sebep oluyor. Yaşlanma ile kolajen üretimi azalır ve kas, yağ dokusunda kayıplar olur. Bu süreçler oldukça normal ve fizyolojiktir. Yaşlanma ile ortaya çıkan bu durumları yüz estetiği yaptırarak halledilebiliyor.

Yaşa Uygun Yüz Estetiği Müdahaleleri

Yaşlanma ile beraber çok faktörlü nedenler ve bunun akabinde sarkma, kırışıklık gibi etkileri ortadan kaldırmak için yüz gençleştirme yapılabilmektedir. Yaşlanan yüze taze ve yenilenmiş, dinlenmiş bir görünüm için ameliyat ve bu ameliyatlar ile belli başlı uygulamalar yapılmaktadır. Zaman içerisinde devam eden ve durmayan bir süreç için çeşitli yüz estetik işlemleri yapılmaktadır. Yüzde bulunan çizgiler, mimik ve jest çizgileri zaman ile her yaşta görülür. Zaman geçtikçe bu çizgiler derinleşir ve sarkma meydana gelir. Bu durum her ne kadar kişiye göre değişiklik gösterse da ortalama olarak otuz ila kırk yaşlarında ortaya çıkar. İlk kırışıklıklar oluştuğunda cerrahi müdahale olmadan bazı çeşitli uygulamalar ile ortadan kaldırılabiliyor. Böylece kırk beş yaşlarına kadar genç bir cilde sahip olunabiliyor. Bu işlemler ile ameliyatsız yüz gençleştirme sağlanabilir. Yaş ilerledikçe erken müdahaleler ile acımasız ve zahmetsiz bir cilde kavuşulabiliyor. Antalya yüz estetiği işlemleri yaşa uygun olarak yapılır. Ayrıca estetik yaptıranında istekleri bunu belirlemede önemli bir etkendir. Örneğin büyük ve dolgun dudaklar isteyebilir ya da daha doğal bir dudağa sahip olmak isteyebilir. Yüz estetiği daha doğal ve yaşa uygun olacak bir görünüme sahip olmak için yapılabilir.

Yüz Estetiğinde Uygulanan İşlemler Nelerdir?

Yüz estetiği oldukça geniş bir kavramdır. Çeşitli birçok operasyon ve müdahaleyi içerisinde bulundurur. Yüz estetiği tek bir cerrahi işlemi içerisinde barındırmadığı için isteklere göre doktor tavsiyeleri üzerine yapılabiliyor. Her kişinin yüz estetiğine olan ihtiyaç farklıdır. Bu ihtiyaçlar çerçevesinde uygun operasyon yapılaması söz konusudur. Tüm bu işlemler kişinin ihtiyaç ve isteğine göre şekillenir. Yüz estetiğinde üç işlem uygulanır. Üst yüz (alın ve kaş estetiği), orta yüz (burun, yanak, gözler), alt yüz (ağız ve ağız çevresi, boyun) olarak kategorize edilir. Yüz estetiği bu üç kategori içerisinde ihtiyaca göre uygun ameliyatlar yapılır. Bu ameliyatlar çene, çene uzu estetiği, burun estetiği gibi çeşitli işlemleri de içerisinde bulundurur. Ayrıca yüz germe, kaş kaldırma, dudak dolgusu, yağ enjeksiyonu, kulak estetiği gibi işlemlerde bu ameliyatlar içerisinde yer alır.

Tam Yüz Estetiği Nedir?

Estetik denilince akla belli bir bölgede yapılan uygulamalar gelir. Ancak gerçekte olması gereken yüzdeki orantısız bölgelere yapılan işlemlerdir. Günümüzde çoğu insan estetik yaptırmak için harekete geçiyor. Kimi burnunu daha küçük göstermek isterken kimi de gözlerini çekik yapmak istiyor. Ya da bazısı dudak dolgusu yaptırırken bazısı da kaz ayaklarına dolgu yaptırıyor. Tabi ki bu istekler değerlendirilerek uzman kişiler tarafında yapılıyor. Fakat gerçek manada estetik bu değil. Genel olarak yüz ve boyun bölgesinde zamanla içerisinde yaşlanma belirtileri ortaya çıkmaktadır. Her ne kadar yaşlanma karşıtı ürünler kullanılsa da ve bir noktaya kadar etkisini gösterse de ortadan kaldırmıyor. Bu gibi durumlarda kişi uzun süreli bir çözüm istiyor. Estetik uzmanlarının profesyonel dokunuşları ile genç bir görünüme kavuşulabiliyor. Cildi germek ve sarkan derileri toparlamak yeterli kalmıyor. Zaman içerisinde düşen göz kapağı için kedi gözü estetiği veya Fransız askısı uygulanabilir. Gözler insan yüzünün en belirleyici bölgelerindendir. Bu sebeple gençleşmeye karar verildiğinde göz estetiği de dahil edilmesi önerilebilir.